dynamic-header-default.png

Award and Scholarship Winners by Award

As of 2015, the Idaho Library Association bestows two scholarships and eight professional awards.

~~~

Gardner Hanks ScholarshipILA Scholarship

Friend of the YearTrustee of the YearSpecial Services to LibrariesLegislator of the Year

Paraprofessional of the YearSchool Librarian/Media Program of the Year

Librarian of the YearPublic Library of the YearOther Awards


~~~

GARDNER HANKS SCHOLARSHIP

2016       Lisa Egan – Boise Public Library

2015       Josephine Bradford – Boise Public Library

2014       Shalini Ramachandran

2013       Kate Lovan – Garden City Library

2012       Jenaleigh Kiebert – Boise Public Library at Collister

2011       Ben Hunter – University of Idaho Library

2010       Kristine Haman (Brumley) – Boise Public Library at Collister

2009       No Award

2008       Sarah Jackson

2007       Melody Sky Eisler – Garden City Library

2006       Anna-Lise K. Smith – Idaho State University

2005       Erin Hasler – Ada Community Library (Boise)

2004       Tony Hurst – Star Branch, Ada Community Library (Star)

2003       Lisa N. Bowman – Albertson Library, Boise State University

2002       Michael Samuelson – Boise Public Library

~~~

ILA SCHOLARSHIP

2016       Alexi Sprague – Meridian Library District

2015       JustinPrescott – Meridian Library District

2014       Kaitlin Cushman

2013       Beverly Richmond – Priest Lake Public Library

2012       Katelyn Volle – Eli M. Obeler Library, Idaho State University

2011       Thomas Ivie – University of Idaho Law Library

2010       Gena Marker – Centennial High School (Boise)

2009       No Award

2008       Laura Abbott

2007       Dylan Baker – Ada Community Library (Boise)

2006       Shirley Hansen – Idaho Commission for Libraries

2005       Carrie Scarr – Boise Public Library

2004       Becky Hadley – Marshall Public Library (Pocatello)

2003       Lori D. Bonner

2002       Laurie Francis – David O. McKay Library, Brigham Young University-Idaho

2001       Beth Hoback – Boise Public Library

2001       Erin McCusker – Boise Basin Library District (Idaho City)

2000       Cheryl Bruce – Meadow Valley District Library (New Meadows)

2000       Tamra Hawley-House – Boise Public Library

1999       Tamera LeBeau – Nampa Public Library

1999       Becky Proctor – Jefferson Elementary School (Boise)

1990-1998       No Awards

1989       Linda Larramore

1988       Patricia Metcalf

1988       Karen Tate

1987       No Award

1986       No Award

1985       Dennis and Lynn Baird

1984       No Award

1983       Nancy Williamson

1983       Bette DeBruyne

1983       Karen Strege

1983       Randall Simmons

1980-1982       No Awards

1979       Fran Woods

1979       Shirley Stibal

1979       Cathleen Scaline

1979       Vivian K. Rendla

1978       Betty Jo Holbrook

1978       Janie Luebeck-Smith

1978       Rich Wilson

1978       Linda Benton Brilz

1976/77     Cheryl Reeser

~~~

FRIEND

2016       Maryann Cole – Friends of Caldwell Public Library

2015       Nancy Rollins – Friends of the Garden City Library

2014       No Award

2013       No Award

2012       Kathleen Hedberg – Burley Public Library

2011        No Award

2010       Friends of Coeur d’Alene Public Library

2009       Kimberly Hirning

2008       Friends of the Library Association – Weippe Public Library

2007       Maxine Riggers – Nez Perce Library

2006       No Award

2005       Virginia Grosse – Valley of the Tetons Library (Victor)

2004       Sylva Staab – Latah County Library District (Moscow)

2003       Jean Elsaesser – West Bonner Library District (Priest River)

~~~

TRUSTEE

2016       Rosemary Yocum – Priest Lake Public Library

2015       Ed Hershberger – McCall Public Library

2014       Robert “Bob” Fulton

2013       No Award

2012       No Award

2011       John Held

2010       Pete Black

2009       Don Johnson

2008       Dr. Jim Tullis

2007       Florence Hawkes – Kuna Library

2006       No Award

2005       Dean Hazen – Portneuf District Library (Chubbuck)

2004       Robine Singleton – Fremont County District Library (St. Anthony)

2003       Helen Lowder – Boise Public Library

2002       No Award

2001       Scott Sherman – Blackfoot Public Library

2000      No Award

1999       No Award

1998       Ed Rinker

1990-1997       No Awards

1989       Von Comstock

1988       Von Comstock

1984-1987       No Awards

1983       Elizabeth Hallor

1980-1982       No Awards

1979       Vera Kenyon

1978       William AGriff@ Jenkins

1976/77     Frank Payne

~~~

SPECIAL SERVICES TO LIBRARIES

2016       Kevin Booe – Boise Public Library

2015       Dr. Roger Stewart – Boise State University

2014       Shirley Biladeau – Idaho Commission for Libraries

2013       Laura Young – Meridian Library District

2012       Jillian Huang (Subach) – Boise Public Library

2011       John Watts – ILA Lobbyist

2010       Mary Nate, Heidi Riddoch, Karen Pettinger

2009       Tina Cherry

2008       No Award

2007       No Award

2006       No Award

2005       Tim Hillebrand – Latah County Library District (Moscow)

2004       Peggy McClendon – Idaho State Library

2003       Pocatello Arts Council

2002       Ann Abrams – Idaho State Library

2001       Frank Nelson – Idaho State Library

1986 – 2000       No Awards

1985       Merle Wells

1984       No Award

1983       Kathy Bettis

1979 – 1982       No Awards

1978       Dr. Robert Furgason

1976/77     Mr. and Mrs. Bryan Harris

1974       Dick Claiborne

~~~

LEGISLATOR

2016       Rep. Reed DeMordaunt – Ada County

2015       Rep. Julie Van Orden – Blackfoot

2014       Rep. Phyllis King

2013       No Award

2012       Sen. Bart Davis – Idaho Falls

2011       Sen. John Goedde

2010       No Award

2009      Rep. Del Raybould

2008      No Award

2007       No Award

2006       Maxine Bell and Scott Bedke

2005       No Award

2004       Sen. Dean L. Cameron – Rupert

2003       Rep. Elmer Martinez – Bannock County and U.S. Rep. C.L. “Butch” Otter

2002       Sen. Hal Bunderson – Meridian

2001       No Award

2000      No Award

1999       Rep. Dolores Crow – Nampa

~~~

PARAPROFESSIONAL

2016       Gregg Whitmore – Boise VA Medical Center Medical Library

2015       Vanessa Fisher – Garden City Library

~~~

SCHOOL LIBRARIAN/MEDIA PROGRAM

2016       Tifani Young – Lakeland School District (Rathdrum)

2015       Cora Caldwell – Gooding School District

2014       Gena Marker – Centennial High School (Boise)

2013       Megan Perryman – Century High School (Pocatello)

2012       Susan Tabor Bosch – Wood River Middle School (Hailey)

2011       Gregory Taylor – Hillside Junior High School (Boise)

2010       Sue Bello

2009       Kit Parker – Les Bois Jr. High (Boise)

2008       No Award

2007       Nancy Van Dinter – Bishop Kelly High School (Boise)

2006       Marlene Earnest – Vallivue School District (Caldwell)

(Award sponsored by Follett in 2007 and 2010.)

~~~

LIBRARIAN

2016       Lacey Welt – Caldwell Public Library

2015       Dr. Lynn Baird – University of Idaho

2014       Karen Yother

2013       Peggy Cooper

2012       Dawn Wittman – Lewiston City Library

2011       Becca Stroebel

2010       Mary DeWalt

2009       Susannah Price

2008       Karen Tate Pettinger

2007       Anne Hankins – Kuna Library

2006       Luise House – Mountain Home Library

2005       Timothy A. Brown – Albertsons Library, Boise State University

2004       Tamra Hawley-House – Ada Community Library (Boise)

2003       Ann Joslin – Idaho State Library

2002       Lou Chavers – Marshall Public Library (Pocatello)

2001       Gardner Hanks – Idaho State Library

2000       Marlene Earnest – Vallivue High School (Caldwell)

1999       Karen Ganske – Nampa Public Library

1998       No Award

1997       Marj Hooper

1996       Ned Stokes

1995       Bethel Wing

1994       Lyn Reinig

1993       Helen Price

1992       Ann Joslin

1991       Adrien Taylor

1990       Marie Sharnhorst

1989       Margaret McNamara

1988       Joanne Sutton

1987       Betty Holbrook

1986       John Hartung

1985       No Award

1984       Cheryl Sebold

1983       Gloria Gehrman

1982       Nina Ogden

1981       Vivian Dimmick

1980       Ed Linkhart

1979       Stan Shepherd

1978       Anna Green

1976/77      Geraldine Jacobs

1975       Stan Shepherd

1974       Dick Beck

~~~

PUBLIC LIBRARY OF THE YEAR

2016     Caldwell Public Library

2015     Garden City Library

2014     Meridian Library District

2013     No Award

2012     Coeur d’Alene Public Library

~~~

OTHER AWARDS

ILA Lifetime Membership

2007       Dr. Charles Bolles – Idaho State Librarian

2001       Anna Green – Portneuf District Library  (Chubbuck)

2000       Lori Keenan – Latah County Library District (Moscow)

~~~

Youth Services Librarian of the Year

2005       Patricia DeMarco – East Bonner County Library District, Sandpoint Branch

~~~

Bethanne Anderson Honorarium

2001       Hagerman Public Library

~~~

Special Citation for a Distinguished Career in Libraries

1999       Margaret Schiff –  Garden City Library

~~~

Presidential Award

1989      Honorable Freeman Duncan

1989      Glenn Balch (accepted by Ollin Balch)

~~~

Media Star

1988     Marie Scharnhorst

1987      Ken Worthington

1985      Mary Jensen

(1985: The merger between the School Division of ILA and the Idaho Educational Media Association took place. The Media Star Award was given, but not Librarian of the Year.)

~~~

ALA Major Benefactor Award

1987      Mrs. Bryan Harris

~~~

Certificate of Appreciation

1987      Ed Linkhart

1987      Warren Owens

~~~

Special President’s Plaque (presented by Ed. Media Division)

1986      Pat Stewart

~~~

Citizen of the Year

1979      Lenore Christianson

1979      Senator John Barker

 

  • Links